ساعت ۱٠:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٢/٦/٤  

موعود كيست؟ چه ويژگى هايى دارد؟ چه زمانى و چگونه خواهد آمد؟ به راستى, او خواهد آمد يا وعده اى است كه براى تحمل رنج ها و مشقت هاى زندگى داده شده است؟ در چه شرايطى خواهد آمد؟
اعتقاد به آمدن و ظهور او, خاص يك گروه و يك دين است يا دين ها و ملت هاى ديگر هم به آمدن فردى با ويژگى خاصى اعتقاد دارند؟ او به تنهايى مىآيد يا كسانى او را همراهى خواهند كرد؟ و...
ده ها سوال در ذهن هر انسانى كه از وضع جامعه عمومى بشر, ظلم و فساد, فحشا و منكر, مواد مخدر, قتل و غارت قانونى و غير قانونى و... به ستوه آمده و آنانى كه به آينده بشر مى انديشند, جا گرفته است. هر كسى از ديدگاه مذهب و مرام خود به آن ها مى نگرد و پاسخى قانع كننده براى آن نمى يابد يا ناقص مى يابد.
بسيارى هم سرگردان اين دشت بى حاصل هستند كه به گرد خويش در آن كوير مى چرخند و پناهى نمى يابند.
اعتقاد به آمدن فردى استثنايى در ميان مسلمانان ريشه دوانده است كه به داد بشر مى رسد و سرانجام آن ها را به سامان مى رساند و همه را در زير يك پرچم و تحت قوانين يك حكومت گرد مىآورد.
اما اين كه او كيست, فرزند چه كسى است, در چه شرايطى و با چه ويژگى هايى خواهد آمد و...؟ بحث هاى زيادى وجود دارد.
اين نوع بحثها در ميان دين ها و مسلك ها و مرام هاى ديگر نيز وجود دارد. كمتر راه و روشى وجود دارد كه در مورد آينده بشر سكوت اختيار كرده و از فردى سخن نگفته باشد, ((كه مىآيد و داد را از بيدادگران مى ستاند و انسان را به آرامش روحى و جسمى مى رساند...)).
بحث موعود و اينکه انسانی فوق العاده ظهور خوهد کرد در ميان اديان مذاهب مختلف وجود دارد.

نظر اسقف اعظم،آرداک مانوکيان درباره اينکه آيا ارامنه و مسيحيان، منتظر شخص يا شخصيتی هشتند که بيايد و تغييراتی در اجتماع بشری به وجود آورد اين است که:

دين ما نيز مثل اكثر اديان ديگر كه به آمدن فردى اعتقاد دارند, به ظهور مجدد حضرت عيسى(ع) اعتقاد دارد. همه مسيحيان هم به اين معتقدند. چون خود حضرت اعلام كرده اند و در انجيل هم آمده است. حضرت عيسى(ع) فرموده: من اكنون مى روم و باز خواهم گشت.
حتى كليساى ما نيز يكى از يكشنبه هاى عيد خود را ((يكشنبه بازگشت)) ناميده است.
در اين روز كليه مراسم مختص به مسيح است, ولى زمان بازگشت ايشان معلوم نيست و كسى هم در اين مورد چيزى نمى داند و خودشان فرموده اند:
كسى نمى داند كى باز مى گردم. علايم زمان بازگشت من, نشانه هايى چون زلزله در زمين, رعد و برق در آسمان خواهد بود
او پس از اين نشانه ها دوباره ظهور خواهد كرد, اما خبرى در مورد تغييرات اجتماعى به ما داده نشده است.
در دين مسيحيت هيچ نشانه خاصی درباره مشخصات ظاهری و اخلاقی و اجتماعی اين شخصيت داده نشده است.

به اميد اينکه همه ما بتونيم جزء ياران واقعيه مولامون باشيم .

الهم عجل لوليک الفرج

التماس دعا